Nimbus 800 Turbo med Volvo Penta diesel ferskvandskølet., 8m, søsat 1984
Kr. 149.900
Fynbo Marine
Porthusvej 119
5700 Svendborg
Nimbus 800 Turbo med Volvo Penta diesel ferskvandskølet.
Meget fin ældre populær båd fra Svenske Nimbus, motor Volvo Penta MD40 starter og kører fint.
Mål
| Længde | 8 m |
| Dybdegang | 0.9 m |
| Bredde | 3 m |
Specifikationer
| Mærke | Nimbus |
| Vægt | 2500 kg |
| Byggeår | 1984 |
| Skrogmateriale | Glasfiber |
| Motorfabrikat | Volvo Penta |
| Brændstofsystem | Indsprøjtning |
| Drevtype | Sterndrive |
| Solgt | Nej |
| Type | Motorbåd. |
| Antal køjepladser | 4 |
| Søsat år | 1984 |
| Bådens tilstand | Meget velholdt |
| Antal cylindre | 6 |
| Køling | Ferskvandskøling |
| Anvisningssalg | Nej |
| Lokation | Hos forhandler |